بازسازی نمای ساختمان با رنگ کردن سنگ تراورتن


زیبایی ساختمان به نمای آن هست. در واقع نمای ساختمان مثل پوششی برای ساختمان است که زیبایی آن برای ساختمان بسیار مهم است. یکی از رایج‌ترین مصالحی هم که برای نما انتخاب می‌شود امروزه سنگ های ساختمانی بخصوص سنگ تراورتن است. نمای سنگ تراورتن تا چندین سال در صورت رعایت نکات نصب و نگهداری سالم و به همان ظاهر زمان نصب باقی می‌ماند اما پس از گذشت چندین سال مطمئنا دچار تغییر رنگ یا تغییرات در ظاهر خود می‌شود. علاوه بر این یکی از مشکلاتی که افراد زیادی با سنگ دارند مشکل تغییر رنگ است که این به دلایل مختلفی و در صورت ناآگاهی به وجود می‌آید. در این صورت شما می‌توانید با صرف هزینه کم و بدون نیاز به تخریب نمای قبلی اقدام به بازسازی نما با رنگ کردن سنگ تراورتن کنید. البته که نه با هر رنگی و نه به همین سادگی….

نوع رنگ، نحوه و نکات رنگ کردن سنگ تراورتن عناوینی است که ما در این محتوا می‌خواهیم به بیان آن بپردازیم.

آیا سنگ تراورتن را میشه رنگ کرد؟

قبل از هر چیز لازم است به این پرسشی که برای اغلب افراد پیش می‌آید پاسخ دهیم. شاید با خواندن عنوان این محتوا این سوال برای شما هم پیش آمده که مگه تراورتن هم میشه رنگ کرد؟ پاسخ این سوال براساس تجربه افراد متخصص و فعال در صنعت سنگ، هم بله است و هم خیر. در واقع انجام این کار تنها در صورتی اقدام درست و به صرفه‌ای که سنگ دچار تغییر ظاهر شده باشد و مدت زیادی از نصب آن گذشته باشد. اما در غیر اینصورت به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم که سنگی که در کارخانه فرآوری می‌شود رنگ شود بخصوص سنگ تراورتن که زیبایی آن به خاطر رگه‌ها و موج‌هایی است که درون آن به چشم می‌آید. چرا که اگر این سنگ رنگ شود زیبایی طبیعی خودش را از دست می‌دهد. علاوه بر این تراورتن دارای حفره‌ها و تخلخل زیادی است و اگر بدون پرکردن حفره‌ها و رزین‌کاری این سنگ رنگ شود ممکن است رنگ در ظاهر اصلی سنگ تاثیرنامطلوبی بگذارد. اما همانطور که گفتیم در صورتی که از تراورتن در نمای ساختمان کار شده و مدت زیادی از نصب آن گذشته و احتمال در این مدت سنگ دچار تغییراتی در ظاهر آن شده است؛ رنگ کردن سنگ نمای ساختمان مانعی ندارد. البته در این صورت هم باید از قبل قسمتهایی از نما که نیاز به ترمیم دارد، ترمیم شده و سطح سنگ صاف و صیقلی شود(مانند بتونه کاری دیوار قبل از رنگ و نقاشی) تا زمانی که رنگ می‌شود برآمدگی و ظاهر زشتی پیدا نکند.

دلایل تغییر رنگ سنگ و راههای پیشگیری از ایجاد این مشکل به طور کامل در مقاله چیکار کنیم تا مانع از تغییر رنگ سنگ شویم، بیان شده است. شما می‌توانید با مطالعه این مقاله و رعایت نکاتی که در آن برای جلوگیری از تغییر رنگ سنگ ذکر شده، مانع از تغییر رنگ و ظاهر نمای ساختمان خود شوید. البته که این اتفاق تا حدود زیادی بخاطر کیفیت نامطلوب فرآوری سنگ است. زیرا در سنگی مانند تراورتن با تخلخل بالا در صورتی که فرآیند رزین و اپوکسی و ضد آب کردن سنگ به درستی انجام نشود، آب و آلودگی به راحتی داخل سنگ نفوذ کرده و در این صورت در زمان کمی نمای ساختمان زیبایی خود را از دست می‌دهد.

عوامل موثر بر تغییر رنگ سنگ و سه تصویر گویای این وضعیت

چیکار کنیم تا مانع از تغییر رنگ سنگ شویم؟

مطالعه کنید

سنگ تراورتن را چگونه می‌توان رنگ کرد؟

تا به اینجا به این نتیجه رسیدیم که در صورت نیاز امکان رنگ کردن سنگ تراورتن وجود دارد اما نه با هر رنگی! در واقع نوع رنگی که برای این کار انتخاب می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که هم با بافت سنگ سازگار باشد و هم در برابر شرایط آب و هوایی منطقه سازگاری بالایی داشته باشد. به عنوان مثال رنگی که در صورت تماس با آب باران در آب حل شود رنگ مناسبی نیست.حال در میان انواع رنگ ، رنگ آکرولیک، کنیتکس و رنگ جوتن می‌توانند انتخاب خوبی باشند اما در بین این سه هم رنگ آکرولیک بهترین گزینه است چون هم پوسته نمی‌شود و هم در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم است. . اما مراحل رنگ آمیزی سنگ تراورتن…

  1. به منظور رنگ‌آمیزی نمای سنگ تراورتن قبل از هر کاری باید سطح نما پاکسازی شود. زیرا در طول زمان سنگ‌ها دچار آلودگی‌ها و مشکلات بسیاری می‌شوند. به خاطر همین باید قبل از هر کاری پاکسازی و شستشو انجام شود.
  2. علاوه بر این از آنجا که ممکن است قسمتهایی از سنگ‌ نما دچار ریزش یا شکستگی شده باشد و یا حتی سنگ ها در قسمتهایی از نما جداشده باشند، قبل از شروع کار باید نما نیاز به ترمیم دارد. به منظور استحکام بیشتر سنگ به نما می‌توانید از پیچ و رولپلاک نما استفاده کنید. در این مرحله تلاش کنید که تا حد امکان مشکلات سنگ ها را برطرف کنید. مثلا اگر در سنگی رزین و اپوکسی آن از بین رفته و آب داخل آن نفوذ می‌کند در صورت امکان برای ضدآب کردن آن اقدام کنید.
  3. در اینجا نوبت به بتونه کاری و زدن رنگ آستری می‌رسد. همانطور که می‌دانید بتونه کاری به منظور زیباتر شدن رنگ نهایی کار روی سطح زده می‌شود تا سطح را یکنواخت و یکدست کند.
  4. پس از انجام تمامی مراحل قبل نوبت به رنگ اصلی می‌رسد. این کار معمولا توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات ساختمانی انجام می‌شود که برای ساختمان‌های مرتفع نیاز به نصب داربست هست. البته بدون داربست و با استفاده از طناب هم انجام می‌شود.

رنگ‌آمیزی سنگ نمای ساختمان، راهی برای نو کردن ساختمان

با توجه به مطالب بالا همانطور که رنگ‌آمیزی یک دیوار می‌تواند ظاهر زیبا و جدیدی به آن بدهد، این موضوع برای نمای سنگی هم صادق است. اما رنگ‌آمیزی نمای سنگی نکات و حساسیت‌های مربوط به خودش را دارد که در صورت رعایت نکردن آنها، نه تنها کمکی به زیبایی آن نکرده‌اید بلکه ممکن است باعث آسیب های غیرقابل جبران هم شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *